O nas

Organizacja Szpitala

Dla pacjenta

Usługi pełnopłatne

Ogłoszenia

Kontakt

CHIRURGIA OGÓLNA I NACZYNIOWA

W zakresie Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej oferujemy Państwu:

 • porady i badania diagnostyczne wykonywane w specjalistycznej Poradni
 • oraz zabiegi w ramach Zespołu Chirurgii Jednego Dnia.

 

 

LECZENIE ŻYLAKÓW I CHORÓB ŻYŁ

W Specjalistycznym Centrum Medycznym w Polanicy-Zdroju działa ośrodek diagnozowania i leczenia żylaków i chorób żył. Wykonujemy nieinwazyjne badania ultrasonograficzne żył z tzw. "mapowaniem" patologii żylnej i kwalifikowaniem do leczenia. W ramach kompleksowego leczenia wykonujemy małoinwazyjne zabiegi skleroterapii - zamykania powierzchownych naczyń żylnych poprzez wstrzyknięcie piany lub płynu do ich światła. Leczenie uzupełniamy stosowaniem kompresji pończochami specjalistycznymi o dedykowanym ucisku. Ponadto w ramach kompleksowego leczenia chorób żył proponujemy nowoczesne metody postępowania: miejscowe usunięcie zmian metoda miniflebektomii, metody klasyczne oraz nowoczesne metody małoinwazyjne: ablacji termicznej laserem 1470 nm oraz ablacji mechaniczno-chemicznej met. Clari-Vein oraz stosowania metody klejenia cyjanoakrylowego met. Venaseal. W leczeniu stosujemy metody połączone  w celu osiągnięcia najlepszego efektu klinicznego. Po leczeniu monitorujemy efekty odległe postępowania, korygujemy je. Wieloprofilowe podejście do problemu jest podstawa osiągnięcia sukcesu terapeutycznego.

LECZENIE OTYŁOŚCI

Wraz ze zwiększaniem się porcji żywieniowych oraz bardziej osiadłym trybem naszego życia, spożywamy coraz więcej kalorii jednocześnie ograniczając aktywność fizyczną. Naturalną konsekwencją tego trendu, jest ostatnio obserwowana epidemia otyłości. W przeciągu ostatnich 20 lat wskaźnik otyłości w Europie wzrósł trzykrotnie, co oznacza, że w najbliższym czasie jedna na pięć osób będzie dotknięta tym schorzeniem. Wiele krajów zmaga się z tym poważnym kryzysem zdrowotnym. Otyłość w bezpośredni sposób przekłada się na zły stan zdrowia, który może prowadzić nawet do śmierci. Cukrzyca, choroby serca, wylewy, nowotwory oraz nadciśnienie, wszystkie te schorzenia wiążą się z otyłością, a co za tym idzie zwiększają wydatki na służbę zdrowia. Otyłość na świecie z każdym rokiem przysparza coraz większych problemów. Coraz częściej na popularności zyskują różnego rodzaju diety. Niestety stosowanie samej diety rzadko zmienia nasze przyzwyczajenia żywieniowe. Wiele schematów zdrowego żywienia nie zapewnia oczekiwanych efektów. Tysiące osób dotkniętych problemem otyłości wymaga bardziej specjalistycznej pomocy, niż mogą to zapewnić same programy dietetyczne i kuracje farmakologiczne. Takie alternatywne rozwiązania muszą łączyć w sobie najlepsze technologie medyczne ze skutecznością zapewniającą osiągnięcie zdrowego trybu życia.

Jakie są przyczyny otyłości?

Z otyłością można walczyć i jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić. Jest wiele czynników, które mogą prowadzić do tej chronicznej choroby:

 • bilans energetyczny – czerpanie energii z większej ilości pożywienia niż nasze ciało w rzeczywistości potrzebuje, prowadzi do przybierania na wadze. Zależy to również od Twojego metabolizmu, (wydajność z jaką Twój organizm pożytkuje energię z jedzenia) jak również od aktywności fizycznej,
 • dziedziczenie – jeśli ktoś z członków Twojej rodziny cierpi na otyłość, Ty również jesteś objęty zwiększonym ryzykiem,
 • niewłaściwa przemiana materii – zmiany w metabolizmie mogą mieć wpływ na bilans energetyczny oraz na utrzymanie stałej wagi,
 • odżywianie oraz nawyki żywieniowe – stosowanie niezrównoważonej diety, podjadanie między posiłkami oraz niewystarczająca aktywność fizyczna mogą przyczynić się do otyłości,
 • czynniki psychologiczne i emocjonalne – one również są jednym z powodów przybierania na wadze.

Każdy z powyższych czynników lub ich połączenie może prowadzić do otyłości.

Pomiar stopnia otyłości

Najbardziej popularną metodą pomiaru otyłości jest wskaźnik masy ciała tzw. BMI. Klasyfikacja BMI:

20-24.9 Waga normalna

25-29.9 Nadwagaspan>

30-34.9 Otyłość umiarkowana

35-39.9 Otyłość ciężka

40 i więcej Otyłość olbrzymia

Możesz wyliczyć swoje BMI dokonując następujących kalkulacji: Twoja waga w kilogramach podzielona przez twój wzrost do kwadratu daje BMI. Miej jednak na uwadze fakt, iż jest to jedynie wskaźnik. Klasyfikacja BMI nie rozróżnia masy tkanki tłuszczowej od masy mięśniowej. W przypadku mocno umięśnionych osób BMI może być wyższe o 25 jednostek nie powodując zwiększonego ryzyka zdrowotnego. Twój lekarz będzie w stanie ocenić właściwie Twoje BMI biorąc pod uwagę wszystkie czynniki zdrowotne.

Zagrożenia związane z otyłością olbrzymią

Pacjenci obciążeni otyłością olbrzymią są najbardziej narażeni na poważne ryzyko zdrowotne. Mówiąc najprościej, są to pacjenci u których:

 • BMI wynosi 40 i więcej,
 • ich prawidłowa waga jest przekroczona przynajmniej dwukrotnie.

Otyłość olbrzymia znacząco podwyższa ryzyko rozwoju schorzeń różnego typu, co może dodatkowo prowadzić do fizycznej, mentalnej i społecznej niepełnosprawności a nawet śmierci. Osoby z otyłością olbrzymią i otyłością ciężką o BMI ≥ 35 z współistniejącymi schorzeniami mogą być uznani za kandydatów do zabiegu chirurgicznego leczenia otyłości.

Alternatywne metody leczenia otyłości

METODY NIECHIRURGICZNE:
 • Diety

Wiele osób ucieka się do stosowania różnego rodzaju diet, aby walczyć z otyłością. Jednakże wiele z nich wraca do swojej poprzedniej wagi w niedługim czasie tuż po zakończonej kuracji. W rezultacie prowadzi to do zaostrzenia rygorów diety i zastąpienia niektórych posiłków specjalnymi drinkami dietetycznymi. Taki cykl tracenia a następnie ponownego przybierania na wadze nazywany jest powszechnie efektem „jo-jo”. Efekt ten znacznie utrudnia zrzucenie zbędnych kilogramów. Dzieje się tak, ponieważ każdy cykl tracenia i przybierania na wadze obniża możliwość przemiany materii, co skutkuje redukcją spalania kalorii. W rezultacie większość osób nie osiąga długotrwałego obniżenia masy ciała w oparciu tylko o reżim żywieniowy.

 • Terapia farmakologiczna

Na rynku jest wiele preparatów odchudzających dostępnych zarówno bez recepty, jak również wydawanych za jej pośrednictwem. Działają one na jeden lub dwa sposoby. Mogą one działać na obniżenie apetytu, lub też na redukcję ilości tłuszczu przyswajanego przez organizm w trakcie procesu trawienia. Pomimo dostępności wielu znanych preparatów, stosowanie ich może nieść ze sobą nieprzyjemne efekty uboczne, które sprawiają, iż prowadzenie dalszego leczenia staje się trudne. Także środki oparte na naturalnych składnikach mają niesprawdzone działanie i nie mogą być uznane za przynoszące długotrwałe i zadowalające rezultaty.

METODY CHIRURGICZNE:

Jeśli sposoby konwencjonalne nie pomogły stracić zbędnych kilogramów i zapewnić utrzymania pożądanej wagi, to wyjściem są metody chirurgiczne (tzw. CHLO - chirurgiczne leczenie otyłości), w tym operacja zmniejszenia żołądka. Według najnowszych badań, chirurgiczne leczenie otyłości (tzw. chirurgia bariatryczna lub chirurgia metaboliczna) w porównaniu z niechirurgicznymi metodami daje najlepsze rezultaty w osiągnięciu długotrwałej utraty masy ciała.

Warto pamiętać, iż chirurgia metaboliczna niesie ze sobą ryzyko, dlatego też decyzja o takim leczeniu nie może być podejmowana pochopnie. Co więcej należy zwrócić uwagę, iż zabieg chirurgiczny nie jest panaceum samym w sobie. Sukces poddania się leczeniu operacyjnemu zależy od zaangażowania i samodyscypliny pacjenta chcącego zmienić nawyki żywieniowe i styl życia.

Czy chirurgiczne leczenie otyłości (CHLO) jest odpowiednie dla Ciebie?

Jeżeli jesteś gotowy poddać się chirurgicznemu zabiegowi leczenia otyłości to zostaniesz poddany ocenie przez swojego chirurga. Określi on jaka metoda jest dla Ciebie najodpowiedniejsza i przedstawi Ci jej wszystkie zalety i wady. Zostaniesz przez niego poinformowany o potencjalnych zagrożeniach i niebezpieczeństwach związanych z daną procedurą. Chirurg nie podejmie się leczenia operacyjnego dopóki nie upewni się, że jesteś do niego przygotowany psychicznie oraz że rozumiesz wszystkie problemy jakie stwarza Twoja nadmierna waga. Musisz pamiętać, iż jesteś odpowiedzialny za przyswojenie sobie nowych nawyków żywieniowych i nowego trybu życia. Mogą pojawić się medyczne przeciwwskazania, z powodu których operacyjne leczenie otyłości nie będzie dla Ciebie odpowiednie. Twój lekarz lub chirurg przeanalizuje Twoje dane medyczne zanim wyrazi zgodą na zabieg. Kiedy zagrożenia zdrowotne związane z otyłością przewyższają potencjalne ryzyko związane z zabiegiem chirurgicznym, zabieg taki może być jedyną metodą utraty wagi.

Istnieje kilka metod chirurgicznych służących leczeniu otyłości:

 • restrykcyjne - ograniczają ilość pokarmu, którą może przyjąć żołądek, jednocześnie nie zakłócając naturalnego przyswajania składników odżywczych,
 • ograniczające wchłanianie - skracają proces trawienia w rezultacie czego mniejsza ilość kalorii i składników odżywczych jest absorbowana przez organizm,
 • mieszane - ograniczają ilość pokarmu, którą może przyjąć żołądek oraz redukują ilość absorbowanych kalorii w wyniku modyfikacji przewodu pokarmowego.

Regulowana Opaska Żołądkowa - System LAP-BAND

Od wielu lat regulowana opaska na żołądek jest jedną z najpopularniejszych metod operacyjnego leczenia otyłości w Europie. Operacja ta należy do stosunkowo prostych i odwracalnych, co czyni ją atrakcyjną zarówno dla pacjentów jak i chirurgów. Regulowana silikonowa opaska jest zakładana wokół górnej części żołądka w trakcie zabiegu laparoskopowego, co wiąże się jedynie z niewielkimi nacięciami. W efekcie tego zabiegu zostaje wytworzony nowy mały zbiornik żołądka, który ogranicza ilość jedzenia jaka może zostać spożyta jednorazowo, a jednocześnie zwężone ujście wydłuża czas potrzebny na opróżnienie żołądka. Ograniczenie możliwości przyjmowania pokarmów przekłada się na utratę masy ciała.

System opaski LAP BAND jest najczęściej stosowanym systemem regulowanej opaski żołądkowej na świecie. Została ona zastosowana już u ponad 500 000 pacjentów. Efektywność i bezpieczeństwo tej opaski jest poparta bogatym zasobem badań klinicznych.

Zalety

 • nieskomplikowana procedura laparoskopowa, nie pozostawiająca większych blizn,
 • najmniej inwazyjne podejście chirurgiczne,
 • brak konieczności cięcia i zszywania żołądka,
 • indywidualna, elastyczna regulacja,
 • metoda w pełni odwracalna,
 • krótki okres hospitalizacji,
 • najniższy odsetek powikłań operacyjnych,
 • niezakłócone wchłanianie składników odżywczych oraz witamin,
 • najniższy odsetek śmiertelności.

Wady

 • wymaga zastosowania implantu,
 • wolniejsza początkowa utrata masy ciała niż w przypadku innych bardziej inwazyjnych metod chirurgicznych, takich jak klamra na żołądek, bajpasy żołądka.

Dla uzyskania najbardziej optymalnych rezultatów, ważne jest, aby pacjenci przystępowali do programu kontroli pooperacyjnej z jednoczesnym zaangażowaniem się w zmianę nawyków żywieniowych.

System LAP-BAND

Najczęściej stosowana na świecie regulowana opaska żołądkowa. Opaska żołądkowa LAP-BAND była jedną z pierwszych regulowanych opasek żołądkowych dostępnych na rynku. System posiada udowodnioną skuteczność oraz działanie podparte długoletnim doświadczeniem. System LAP-BAND jest produktem pozwalającym na minimalnie inwazyjną, regulowaną i w pełni odwracalną metodę leczenia otyłości. Jest sposobem na poprawę stanu zdrowia, jakości życia oraz redukcję ryzyka związanego z nadmierną wagą ciała.

Regulowana Opaska Żołądkowa - System LAP-BAND

ZESPÓŁ SPECJALISTÓW WYKONUJĄCYCH ZABIEGI

 

PROJEKTY UNIJNE

Specjalistyczne Centrum Medyczne im. św. Jana Pawła II S.A.
ul. Jana Pawła II 2,
57-320 Polanica Zdrój
NIP: 883-178-85-49 REGON: 020493961
KRS: 0000438391, Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu,
IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy wpłacony w całości: 36 800 000,00 PLN
Numer konta bankowego: 62 1020 3668 0000 5802 0476 2326

BIP - SCM S.A.

Biuletyn Informacji Publicznej

ZP - SCM S.A.

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Polityka Cookies